دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش درباره پرخاشگری | porseshneshan

در مقابل ویژگی مزاجی پر خطر مانند سطح فعالیت بالا و هیجانات منفی، تاثیر این شیوه ارتباطی والدین را روی رفتار کودکان تشدید می نماید. پرخاشگری خصمانه به منظور ایجاد ضرب و جرح و درد در قربانی صورت می گیرد، بدون آن که هیچ نتیجه ای برای فرد پرخاشگر داشته باشد. در پژوهشی که هارتاپ (به نقل از کانر، 2004) انجام داد، پرخاشگری ابزاری به تدریج و با افزایش سن کاهش یافت، در حالی که پرخاشگری خصمانه همراه با بالا رفتن سن، افزایش یافت. نتایج نشان داد که پسرها پرخاشگری خصمانه بیشتری نسبت به دخترها نشان دادند ولی پرخاشگری ابزاری بین دخترها و پسرها تفاوتی نداشت. سازمان بهداشت جهانی[۴] (WHO) پرخاشگری را جزء ۲۰ علت اول سال­های از دست رفته عمر طبقه­بندی کرده و پیش­بینی شده است که تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد. جینگ[۵] و همکاران (۲۰۱۲) در پژوهش خود بیان کردند که پرخاشگری بین آسیایی­تبارها کمتر از اسپانیایی­ها و آمریکایی­های آفریقایی­تبار است و میزان بروز آن در دو جنس نیز تفاوت معناداری ندارد.

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق ابعاد سرشت و منش

پرخاشگری واکنشی، پاسخ دفاعی همراه با عصبانیت به تهدید و ناکامی است و ریشه های این نوع پرخاشگری در نظریه ی پرخاشگری – ناکامی پیشینه تحقیق پرخاشگری دانش اموزان قابل مشاهده است. در پرخاشگری واکنشی فرد وقتی مورد تهدید قرار می گیرد به آسانی عصبانی می شود. در فهم پرخاشگری واکنشی روش های شناختی به ویژه مدل یکپارچگی شناختی  بسیار موثر است. این مدل سه فرآیند شناختی را مشخص می کند که شامل تفاسیر خصمانه ، فرایندهای نشخوار  و تلاش برای کنترل  است (ویلکویسکی  و رابینسون ، 2010). در یافته‌های استنباطی برای سنجش تأثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته از تحلیل کواریانس استفاده گردید.

  • پژوهش کیم[۶] (۲۰۰۳) بر روی پرخاشگری جوانان کره­ای حدود ۴۸ درصد گزارش شده است.
  • برخي ديگر تقريباً همه روزه واكنش خشم نشان مي دهند و در هنگام تحريك، گرايش بيشتري به ابراز پرخاشگري كلامي و فيزيكي دارند .
  • این روند نشان می‌دهد که تحقیقات درباره پرخاشگری دانش‌آموزان از مرحله شناخت پدیده تا تمرکز بر مداخله و پیشگیری تکامل یافته است.

دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش درباره پرخاشگری

افراد افسرده پرخاشگری را به‌صورت فیزیکی نشان می‌دهند، و جنسیت در این عامل ﻧﺄثیر دارد. و نقش عوامل اجتماعی در پرخاشگری دانش‌آموزان از جمله زمینه‌هایی هستند که به آن‌ها می‌توان پرداخت. نوعي توجه آگاهانه است و يكي از بهترين روشهاي مهم شناخت در مطالعات و تحقيقات به شمار مي رود و از طريق آن به شناخت و ارزيابي رفتار دانش آموزان دست پيدا مي كن .

بحث و گفتگو شديد كه بعضي مواقع  بازد وخورد همراه است و كودكان مشاهده گر اين صحنه است و به عنوان الگو از آنها پيروي كرده و خلق و خوي پرخاشگرانه پيدا مي كند . تمامی حقوق این سایت برای سیستم همکاری در فروش فایل نابمحفوظ می باشد. تمامی خدمات و محصولات سایت آکادمکس فایل، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. 2.می دهند و با انجام آن و ملاحظه نتایج سودمند آنی، تمایل بیشتری به تکرار پرخاشگری پیدا می‌کنند. خشن ترين و نامطلوب ترين روش تغيير رفتار است تنبيه عبارت است  از ارائه يك محرك آزار دهنده و به دنبال يك رفتار نامطلوب براي كاهش احتمال وقوع مجدد آن رفتار .

پژوهش کیم[۶] (۲۰۰۳) بر روی پرخاشگری جوانان کره­ای حدود ۴۸ درصد گزارش شده است. در ایران، مالکی و همکاران (۱۳۹۰) شیوع پرخاشگری را در جمعیت بین سنین ۶۴-۱۵ سال که شامل پرخاشگری فیزیکی و پرخاشگری شدید (نیاز به درمان قربانی یا دستگیری) بود به ترتیب ۳۱/۰ و ۷/۱ گزارش کرد (به نقل از شریفی راد و همکاران، ۱۳۹۴). بندورا[۱] (۱۹۷۳) پرخاشگری را رفتارهای فیزیکی و کلامی تخریب کننده اشیا یا آسیب رساندن به افراد می­داند که عمدتاً در تعاملات میان فردی اتفاق می­افتد. گلداستین و تیسک[8] (2006) اقتدار والدین و دوستان را در ارتباط با پرخاشگری نوجوانان مورد بررسی قراردادند و به این نتیجه رسیدند والدینی که در کودکی در ارتباط با فرزندان روش سهل‌انگارانه یا سختگیرانه در پیش گرفته بودند، شاهد پرخاشگری و خشونت بیشتری از نوجوان خود بودند. همچنین، عامل دوستان و همانند سازی با آنان در بروز خشونت مؤثر است.

پرسشنامه پرخاشگری در دانش آموزان