شیر یکطرفه چک ولو High Pressure Check Valve 6000PSI برند S-LOK | kasrasaran

با این وجود در برابر آب دریا ، آب تصفیه شده یا آب کلرزنی مقاوم نیستند. شیر یکطرفه برنجی در مقایسه با شیر یکطرفه های استیل نسبت به گرما و خوردگی مقاومت کمتری دارند و معمولاً برای کاربردهای کوچکتر با فشار کم استفاده می شوند. شیر یکطرفه برنجی معمولا در کانکشن رزوه در تیپ های فنری ، ته چاهی ، سوئینگ و تیپ Y ارائه می گردد . شیر یکطرفه برنجی در برند های داخلی و اروپایی قابل ارائه می باشد که چند مدل را در شکل زیر خواهید دید. تولید کنندگان این نوع چک ولو، برای عملکرد سریعتر آن معمولآ یک فنر پشت پیستون قرار میدهند که با کاهش فشار سیال فنر پشتی باعث خواهد شد که پیستون سریعآ به وضعیت اولیه خود بازگشته و مسیر عبور سیال را ببندد.

شیر یکطرفه چک ولو High Pressure Check Valve 6000PSI برند S-LOK | kasrasaran

دیسک موجود در شیر یک طرفه با دیسک نوسانی را نمی توان کنترل کرد، یا کاملاً باز است یا کاملاً بسته است. در شیر یک طرفه با دیسک نوسانی وقتی جریان در خط وجود دارد باز است و زمانیکه جریان وجود ندارد، بسته است. تلاطم و افت فشار در شیر یک طرفه نوسانی کم است و متریال دیسک و سیت در شیر نوسانی یک طرفه می تواند فلز به فلز یا فلز به کامپوزیت باشد. اما نمی توان گفت که چک ولوها فقط در صنایع و سردخانه ها به کار می آیند بلکه در هر شغل و مکانی که پمپ وجود داشته باشد می توان آن را یافت. حتی در پمپ های منازل و در مسیر خط تخلیه پمپ های مخزنی نیز به کار گرفته می شوند. چک ولو پلی پروپیلن (شیر یکطرفه PP ) برای آب ، محیط تهاجمی و محصولات غذایی مایع استفاده می شوند.

این طراحی باعث می شود که ولو تنها زمانی  به سیال اجازه جریان بدهد که فشار کافی در مسیر وجود داشته باشد. طراحی سیت در شیر یک طرفه با دیسک بالارونده شبیه شیر کروی (Globe Valve است. از یک پیستون با توپ به عنوان دیسک استفاده می شود. به زاویه بین سیت (Seat) و صفحه عمودی، زاویه سیت یا زاویه نشیمن گاه (Seating angle) می گویند و مقدار این زاویه از 0 تا 45 درجه متغیر است. اگر زاویه سیت بیشتر شود، حرکت دیسک کاهش می یابد و در نتیجه زود بسته می شود و بنابراین امکان چکش آب به حداقل می رسد. برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و… ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم.

شیر یک طرفه با دیسک نوسانی(Swing Type Check Valve)

در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که سرعت عمل (اکشن) در این شیرها به سرعت برگشت سیال بستگی دارد. این موضوع یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع چک ولوها می باشد. مهمترین مسئله در سیستم پمپ های صنعتی جلوگیری از برگشتن سیال پمپ است، این معضل باعث بروز مشکلات بسیاری برای سیستم می شود که مهمترین آن ها خرابی و فرسوده شدن زود تر از موعد پمپ و اجزای حیاتی آن می باشد. در صنایع مختلف مخصوصا صنعت کشاورزی یا آبرسانی و برای استفاده بهینه از پمپ ها در طولانی مدت، از شیر های یک طرفه فشار قوی استفاده می شود. در یک سیستم پایپینگ برای جلوگیری از جریان برگشتی، از شیر یک طرفه یا چک ولو استفاده می شود.

شیر یک‌ طرفه فشاری (Lift Check Valves)

فنر مابین پین ها روی شافت اصلی، دو دیسک را روی این لولا بسته نگه میدارد. هنگامیکه فشار سیال فرآیندی افزایش میابد و بیشتر از نیروی فنر برای بسته نگه داشتن دیسک ها شود، این دیسک ها باز میشود و سیال شیر گیوتینی عبور خواهد کرد. سپس با کاهش فشار سیال فرآیندی دیسک ها آرام آرام بسته میشود و سیال اجازه برگشت به سیستم را نخواهد داشت. چک ولو هیدرولیک یا شیر یک طرفه هیدرولیک از انواع چک ولوهای کاربردی در صنعت می باشد که در سیستم های هیدرولیکی بکار می روند. شیر یک طرفه هیدرولیک به منظور جلوگیری از برگشت سیال فرآیند هیدرولیک (روغن) در جهت معکوس جریان اصلی استفاده می شود و از آسیب به تجهیزات هیدرولیکی جلوگیری می کند.

  • چک ولو پیستونی، نوع دیگری از چک ولو میباشد که نیروی وارد بر یک پیستون ناشی از فشار سیال، باعث بالا رفتن یک پیستون میگردد و اجازه عبور سیال را در داخل شیر میدهد.
  • هنگامی که فشار ورودی از فشار فنر تجاوز نکند ، یا فشار پشتی وجود داشته باشد ، توپی بر روی سیت فشار آورده و بطور موثر دهانه را می بندد.
  • در یک سیستم پایپینگ برای جلوگیری از جریان برگشتی، از شیر یک طرفه یا چک ولو استفاده می شود.
  • حال اگر از شدن جریان سیال کاسته شود، پیستون به جای خود بازگشته و اجازۀ برگشت سیال را در داخل خط لوله می گیرد.
  • مورد استفاده قرار می گیرد .چک ولو دبل پلیت از دو دریچه در یک مجموعه تشکیل شده است .