شیر یک‌طرفه یا چک ولو چیست؟ کمپانکست | kasrasaran

شیر یک‌طرفه یا چک ولو چیست؟ کمپانکست | kasrasaran

شیر یکطرفه برنجی معمولا در کانکشن رزوه در تیپ های فنری ، ته چاهی ، سوئینگ و تیپ Y ارائه می گردد . شیر یکطرفه برنجی در برند های داخلی و اروپایی قابل ارائه می باشد که چند مدل را در شکل زیر خواهید دید. تولید کنندگان این نوع چک ولو، برای عملکرد سریعتر آن معمولآ یک فنر پشت پیستون قرار میدهند که با کاهش فشار سیال فنر پشتی باعث خواهد شد که پیستون سریعآ به وضعیت اولیه خود بازگشته و مسیر عبور سیال را ببندد.

عملکرد چک ولو

همچنین جهت دریافت مشاوره فنی و اطلاع از لیست و قمیت روز محصولات با کارشناسان پشتیبانی اینرژی در تماس باشید. شیر یک طرفه دیسکی را در مواردی که جریان ضربه ای (پالسی) سنگینی در خطوط وجود دارد نباید مورد استفاده قرار داد. در تصویر بالا شیر یک طرفه یا چک ولو نوع توپی و نوع پیستونی یا پلاگی را می توانید مشاهده کنید.

چک ولو سایلنت یا بی صدا (Silent check valve)

همچنین در پالایشگاه ها شیر یکطرفه را روی لوله خروجی تلمبه قرار می دهند که پس از انتقال مقدار لازم مواد نفتی، و بستن تلمبه یا خاموش شدن اضطراری تلمبه مواد ارسال شده نتواند برگردد. در اثر فشار سیال دیسک بالا می رود و سیال از دریچه ورودی رد می شود. با افت فشار سیال و تغییر مسیر برگشت سیال دیسک پایین آمده و بسته می شود. رایج ترین شیر چک ولو ، یک شیر یکطرفه فنری خطی Spring Loaded In-Line می باشد که در مورد انواع مختلف در ادامه صحبت خواهیم کرد.

زمانی که فشار سیال کاهش پیدا می کند و برگشت جریان سیال اتفاق می افتد، دیسک پایین آمده و به قسمت سیت متصل می شود و بنابراین مسیر جریان سیال مسدود و قطع می شود. چک ولو لولایی نسبتا ارزان قیمت می باشد و بصورت خودکار عمل می کند. در کاربردهایی که سیال حاوی ذرات جامد زیاد می باشد این نوع شیر یک طرفه مناسب می باشد. این شیرآلات معمولاً در سیستم های لوله کشی که از شیر ساچمه‌­ ای (Globe Valve) به عنوان شیر کنترلی استفاده می‌­شود، کاربرد دارند و ساختار بسیار مشابهی یا شیرهای ساچمه‌­ ای دارند. این شیرها می­‌توانند به صورت افقی یا عمودی در مسیر جریان قرار گیرند. چک ولو فشاری برای عبور جریان های بخار، گاز، هوا و آب مناسب هستند و برای سیالات با ذرات جامد معلق و ویسکوزیته بالا مناسب نمی­‌باشند.

شیر یک طرفه کره‌ای Sphere Check Valves

شیر یکطرفه PVC  برابر بیشتر مواد خورنده مانند آب دریا ، اسیدها ، پایه ها ، محلول های کلرید و حلال های آلی مقاوم در برابر خوردگی هستند. با این حال ، آنها در برابر هیدروکربنهای آروماتیک و کلرینه مقاوم نیستند و معمولاً حداکثر دما در حدود 60 درجه سانتیگراد دارند. در سیستم های تاسیساتی که دارای عدم وجود فضای کافی برای نصب شیر یکطرفه هستند، از شیریکطرفه با اتصال ویفری یا بین فلنجی استفاده میشود. این نوع شیر علاوه بر اینکه فضای کمتری نسبت به شیر یکطرفه فلنجی اشغال میکند، دارای وزن کمتر، ابعاد کوچک تر و تعمیرات و نگهداری داری راحت تر و کم هزینه تری نیز میباشد. چک ولو پروانه ای که به دبل دیسک نیز معروف است دارای دو دیسک نیمه می باشد که از وسط به یکدیگر لولا شده اند. به منظور بسته بودن دیسک ها در حالت غیر فعال و زمانی که فشار سیال وجود ندارد در پین لولای وسط آنها از فنر ارتجاعی استفاده شرکت کسری ساران می شود.

  • در بعضی مدل ها نوعی فنر برای برگشت این توپی قرار دارد که باعث تسریع در بسته شدن شیر خواهد شد.
  • موقعیت قرارگیری آن باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد لرزش در دیسک نشود.
  • چک ولو یا شیر غیربازگشتی یک وسیله برای جلوگیری از بازگشت جریان در شیر است.
  • این شیر هم مدل بین فلنجی دارد و هم با فنر و لولا تولید می گردد.